Ai carte, ai parte! Asociația RYMD, Asociația „Ai carte, ai parte” și Școala Gimnazială Nicu Enea Bacău

Descriere proiect:

Scopul final 10,000 RON 1,225 RON
Nevoia/problema căreia îi răspunde proiectul:
Biblioteca Nicu Enea se reinventează: proiectul de renovare care aduce lumină, culoare și lectura în centrul școlii. Proiectul este implementat într-un parteneriat format din Asociația Romanian Youth Movement for Democracy, Asociația „Ai carte, ai parte” și Școala Gimnazială Nicu Enea Bacău. Cititul dezvoltă creativitatea și limbajul, stimulează gândirea critică și contribuie la starea generală de bine a copiilor noștri. Putem oare stimula lectura în rândul elevilor prin spații pline de culoare și luminoase, mobilier confortabil și cărți atractive? Prin Biblioteca Nicu Enea vrem să dezvoltăm un spațiu al creativității, dezvoltării personale și al prieteniei pentru cei 270 de copii ai Școlii Gimnaziale Nicu Enea din cartierul Șerbănești al Municipiului Bacău. Proiectul este implementat într-un parteneriat format din Asociația Romanian Youth Movement for Democracy, Asociația „Ai carte, ai parte” și Școala Gimnazială Nicu Enea Bacău.
Durata proiectului:
5 luni
Rezultate:
Ce ne propunem: - Modernizarea bibliotecii școlare și achiziționarea de mobilier nou - Actualizarea fondului de carte al bibliotecii
Bugetul necesar pentru implementarea proiectului:
Date de contact:
,
Link:
Numele campaniei de fundraising:
Ai carte ai parte!
Obiectiv financiar campanie:
Activitati campanie
- formarea echipei de înătători - promovare eveniment și proiect - mobilizare susținători pt ziua evenimentului
Susţine

Ambasadori proiect:

Ionuț Manolache
Aleg să fiu ambasador al proiectului ce vizează renovarea bibliotecii Școlii Gimnaziale Nicu Enea deoarece a fost locul în care am învățat atât eu, cât și fratele meu iar în prezent, sora mea este elevă a școlii. Prin urmare, cunosc munca și efortul depus de către cadrele didactice pentru dezvoltarea #scoliifainedecartier. Chiar dacă sportul m-a făcut cunoscut în comunitatea băcăuană, îi încurajez pe elevii să se apropie de carte și studiu cât și de practicarea unui sport. La Școala Gimnazială Nicu Enea ele sunt sunt promovate în egală măsură !

Susţinători proiect:

#SusţinătorTip donatieSumă